Historicus Wil Schackmann aan het woord in Muntendam.
Historicus Wil Schackmann aan het woord in Muntendam.

Drukke week voor Stichting Archief Muntendam

Algemeen

MUNTENDAM - De vrijwilligers van de Stichting Archief Muntendam hebben een drukke week achter de rug. De week stond in het teken van de schuilkelder en de Frits Bos Avond. 

De Werkgroep van SAM had de handen vol om de grote belangstelling voor de schuilkelder in goede banen te lijden. In de ochtend kregen de hoogste klassen van verschillende scholen uit de wijde omgeving, zowel in de kelder als bovengronds, het verhaal van het Joodse echtpaar Eckstein te horen. Het echtpaar zat tijdens de Tweede Wereldoorlog ondergedoken in de schuilkeder en beiden wisten op die manier de oorlog te overleven. In de middag was er ruimte voor andere belangstellenden om de schuilkelder te bezoeken. Belangstellenden kunnen zich nu al aanmelden voor de rondleiding van april volgend jaar, via janhut04@hotmail.com. 

Frits Bos Avond

Donderdagavond was de jaarlijkse Frits Bos Avond, met als thema: Muntendammers in de Koloniën van Weldadigheid en Veenhuizen. Deze lezing werd verzorgd door historicus Wil Schackmann, die meerdere boeken schreef over de Koloniën van de Maatschappij van Weldadigheid. Vanaf de oprichting door Frederik van den Bosch in 1818 werden de bezoekers via verhaal en dia’s meegenomen door de geschiedenis. Twee bijzondere onderwerpen kwamen aan bod. De overgrootvader van Frits Bos bleek als 8 dagen oude baby door zijn moeder, samen met zijn zusje, te zijn afgegeven bij het gesticht. Dat deed ze in de hoop hen een beter leven te geven. Na twee jaar werden de kinderen weer overgedragen aan de moeder. De tweede bijzonderheid was dat men vroeger dacht aan de vorm van het hoofd te kunnen zien of iemand misdadiger werd of was. Daarom werden de gedetineerden gefotografeerd. 

Verder werd op de avond een film over 50 jaar Handelsvereniging Muntendam vertoond. Daarop werden veel mensen uit Muntendam herkend.