Afbeelding

Provincie Groningen begint proef met ruimere regels voor dronegebruik

Algemeen

GRONINGEN - De provincie Groningen is gestart met een tweejarige proef om het professionele gebruik van drones meer ruimte te geven. Onder voorwaarden worden ontheffingen verleend voor elektrisch aangedreven drones die verticaal kunnen opstijgen en landen.

De provincie kan al ontheffingen afgeven voor het opstijgen en landen van luchtvaartuigen buiten officiële luchthavens. De bestaande regels zijn echter opgesteld voor bemande luchtvaart, zoals helikopters, waarbij maximaal twee starts en twee landingen per dag zijn toegestaan. Volgens de provincie sluiten die regels niet goed aan bij de praktijk van elektrisch aangedreven drones, die vanwege hun beperkte accucapaciteit vaker moeten opstijgen en landen.

De proef is bedoeld voor civiele, niet-recreatieve toepassingen. Daarbij gaat het onder meer om inspecties, monitoring, bouw- en onderhoudswerkzaamheden, landbouw en andere professionele activiteiten. Voor recreatief dronegebruik verandert er niets.

Om overlast voor de omgeving te beperken, zijn aan de ontheffingen voorwaarden verbonden. Zo mag een ontheffing op hetzelfde terrein maximaal twaalf dagen per jaar worden gebruikt en zijn vluchten alleen toegestaan op werkdagen en zaterdagen tussen 7.00 en 19.00 uur.

Met de proef wil de provincie ervaring opdoen met de mogelijkheden en gevolgen van een ruimere inzet van drones. De proef loopt tot 1 juli 2028. Meer informatie over het aanvragen van een ontheffing is te vinden op de website van de provincie Groningen.