
Voorstelling over het heelal met bijzondere rol voor het orgel in Grote Kerk Veendam
AlgemeenVEENDAM - In de Grote Kerk van Veendam is zaterdag 5 september de bijzondere voorstelling Voyage -over de kosmos- bij te wonen. Daarbij is een grote rol weggelegd voor het kerkorgel.
Volgens de organisatie gaan bezoekers ruimte en orgel op een ‘geheel ongebruikelijke en verrassende wijze’ ervaren. Daarvoor zorgen organist Vincent Hensen-Oosterdijk en geluid- en theatertechnicus Herman van Keulen. ,,Door vanuit beeld, geluid en decor te werken, met een onderwerp dat niet meteen geassocieerd wordt met kerk en religie, ervaart de bezoeker het orgel en het gebouw anders dan wanneer hij/zij een concert of kerkdienst bezoekt. Door de artistieke kwaliteiten van beide artiesten wordt elk zintuig aangezet tot verrassende waarneming”, aldus de organisatie.
Verwondering
De voorstelling Voyage is een ervaring in drie delen. Op het beamerscherm worden beelden getoond van sterren, planeten, sterrenstelsels en sterrenwolken. Dat moet verwondering over de grootte van het universum oproepen. Talloze beelden volgen elkaar op en de verwondering wordt gestimuleerd door klanken uit het orgel en uit de speakers (geluidseffecten). Door muziek en geluid sturen de artiesten de bezoekers vanuit de verwondering naar het desolate van het heelal. Afstanden worden groter en dit gaat door tot het punt is bereikt dat er helemaal niets meer in onze nabijheid is.
Film
Dan start het middenstuk: de film La Voyage dans la Lune van Georges Meliès uit 1902. Deze speelfilm heeft geen geluid en wordt daarom begeleid op het orgel. In de film is te zien hoe een groep wetenschappers in een capsule naar de maan worden geschoten, met een kanon. Hier ontmoeten ze maanmannetjes en hun koning. Na enige schermutselingen keren ze terug naar de aarde, waar ze onthaald worden als helden. Dan volgt het sluitstuk. Ook daarin is een grote rol weggelegd voor het orgel. Hoe dat er precies uit ziet, kunnen mensen ervaren in de Grote Kerk.
De voorstelling begint om 21.00 uur. De toegang is niet gratis.







