
Midden-Groningen sluit 2022 af met overschot van ruim 17 miljoen euro
AlgemeenMUNTENDAM - De gemeente Midden-Groningen heeft 2022 afgesloten met een positief saldo van ruim 17,2 miljoen euro. De gemeenteraad buigt zich op 6 juli over de jaarstukken.
Het voordelige resultaat bestaat voor het grootste deel uit incidentele bedragen. De gemeenteraad wordt voorgesteld om voor ruim 10,7 miljoen euro te storten in reserves en bijna 4,6 miljoen over te hevelen naar dit jaar om overgebleven taken uit te voeren. De overige bijna 1,9 miljoen wordt toegevoegd aan de Algemene Reserve, waardoor de financiële positie van de gemeente versterkt wordt.
‘Tegenvallers beter opvangen’
Wethouder Markus Ploeger uit Meeden: ,,We sluiten 2022 af met een groot positief financieel resultaat. Maar het gaat voornamelijk om eenmalige gelden. De inflatie blijft stijgen en vanaf 2026 rekenen we op stevige tekorten. Door extra reserves kunnen we tegenvallers beter opvangen, maar niet alle. Vooralsnog houden we ruimte om verder te werken aan de ambities in het collegeakkoord en het raadswerkprogramma verder in te vullen.”
Minder geld van het Rijk
Tot en met 2025 staat de gemeente er financieel goed voor. Vanaf 2026 krijgen gemeenten door de aanpassing van het gemeentefonds minder geld van het Rijk en zodoende met structurele tekorten te maken. De beelden voor 2026 en 2027 laten voor Midden-Groningen tekorten zien van 4,8 en 3,6 miljoen euro. Gemeenten zijn hierover nog steeds met het Rijk in onderhandeling.
Druk uitoefenen
Ploeger: ,,Samen met andere gemeenten doen we er alles aan om de verdeling van het gemeentefonds aan te passen. We proberen met extra reserves tekorten op te vangen. Een korting van 4,8 miljoen euro betekent ongeveer 80 euro per inwoner minder. We streven ernaar om de kosten voor de inwoners zo laag mogelijk te houden en zijn actief in overleg met de Rijksoverheid om druk uit te oefenen op de politieke besluitvorming.”







