Het Veenkoloniaal Museum in Veendam.
Het Veenkoloniaal Museum in Veendam.

Woensdagavondlezing in Veenkoloniaal Museum over vrije socialisten

Algemeen

VEENDAM - Het Veenkoloniaal Museum in Veendam houdt op 30 oktober weer een woensdagavondlezing, ditmaal over de vrije socialisten. 

In de drie noordelijke provincies vormden de vrije socialisten gedurende vijftig jaar een actieve sociale beweging, waarbij enkele duizenden mensen betrokken waren. Over hun sociale activiteiten is tot op heden nauwelijks geschreven. Zij waren langdurig maatschappelijk actief in de vakbeweging en de vredesbeweging, maar ook met het vrijdenken (atheïsme) en de geheelonthouding. 

Tijd ver vooruit

In cultureel opzicht was de beweging in tal van plaatsen zeer actief met zang, muziek en toneel. In tal van opzichten waren de vrije socialisten met hun opvattingen hun tijd ver vooruit, zoals met een gezonde levensstijl, het gebruik van voorbehoedsmiddelen, moderne opvoedingsidealen en gelijkwaardige man-vrouw-verhoudingen, al bleven zij ook kinderen van hun tijd.

De lezing in Veendam wordt verzorgd door Arend Hazekamp. Hij publiceerde in april 2023 het boek Geestverwanten van Ferdinand Domela Nieuwenhuis. Daarin wordt het verhaal vertelt van arbeiders en kleine zelfstandigen, die geen genoegen namen met hun miserabele leefomstandigheden en streden voor een beter leven. De lezing begint om 20.00 uur.